
I kveld er den dagen vi alle Eurovision-fans har ventet på. Den første semifinalen av årets Eurovision Song Contest avholdes i kveld i Malmö Arena. Artister fra femten land skal konkurrere om ti plasser i finalen, og millioner av TV-seere vil ha øynene sine rettet mot Malmö.
Jeg er selvsagt ekstra spent på kvelden som venter. Jeg skal få oppleve mitt aller første live show når jeg skal se hele den første semifinalen i arenaen. Gleder meg så mye til å oppleve atmosfæren, få se alle artistene live og kunne være med på å juble og klappe for alle som står på scenen.
Det som er litt gøy er at jeg har allerede sett hele første semifinale to ganger. Første generalprøve i pressesenteret i går sammen med Tina og Torstein, og andre generalprøve på kvelden gjennom online media-senteret. Siden vi har akkreditering så får vi tilgang til begge deler. Jeg er usikker på om jeg vil gidde å prøve å se noe mer fra online media-senteret, hvert fall på hotellet mitt her i København. Kvaliteten på streamen var ikke på topp, og det ble mye buffring gjennom showet. Heldigvis var det ikke så farlig da jeg hadde sett alt noen timer tidligere, og jeg fikk chattet på Discord underveis om ulike inntrykk.
Hvem er det jeg er mest spent på i kveld? Aller mest: Irland. Fy søren, jeg fikk helt gåsehud da vi så Bambie opptre i pressesenteret i går. De fikk mest applaus fra oss i pressen. Jeg reiste meg og ga stående applaus, og det var den eneste deltakeren jeg gjorde det for. Det er så sykt gøy at Irland har fått det til i år, og jeg kan ikke vente med å se Bambie live på scenen i kveld.
Ellers leverte også Kroatia varene så det holdt, og jeg blir mer og mer sikker på at Baby Lasagna blir den som tar seieren hjem på lørdag. Generelt syns jeg alle artistene leverte gode show, og derfor tror jeg det blir ekstra spennende å se hvem som tar de ti plassene i kveld. Det virker ganske så åpent, og jeg blir ikke overrasket om en eller to fanfavoritter må reise hjem allerede etter dagens sending.
Om ikke lenge tar jeg toget over til Malmö igjen og er så klar for denne dagen og mitt aller første live show.