Regelendringer og avlyst Israel-avstemming

Bilde: Alma Bengtsson / EBU

I dag kom nyheten om at EBU arrangerer en avstemming for om Israel og kringkaster KAN får delta i Eurovision Song Contest 2026. I stedet innfører EBU en rekke nye regler og tiltak for avstemmingen i semi-finalene og finalen. Tiltakene blir satt inn som følger av tilbakemeldinger fra delegasjonslederne fra kringkasterne. Dersom medlemmene av EBU opplever at disse nye tiltakene ikke sikrer nøytralitet og upartiskhet, kan en avstemming finne sted.

De nye reglene og tiltakene er følgende:

  • 20 stemmer reduseres til 10 stemmer (nett, SMS, telefon).
    De som skal stemme vil også bli oppfordret til å spre stemmene sine på flere bidrag.
  • Nye regler for sangpromotering for å unngå urimelige, eksternt drevne kampanjer.
  • Eurovision bidragene kan ikke direkte støttes av en tredjepart, for eksempel en regjering.
    Dette er for å beskytte konkurransen ytterligere mot forsøk på å påvirke avstemningen på en urettferdig måte.
  • Profesjonelle juryer blir igjen innført i semifinalene, for første gang siden 2022.
    Jurystemmer og publikumsstemmer skal telle 50-50 %. Dette skal sikre at bidrag av høy kvalitet med bred kunstnerisk verdi blir anerkjent sammen med publikumsfavorittene.
  • Det skal settes inn flere jurymedlemmer.
    Juryene skal øke fra 5 til 7 medlemmer. Juryene skal bestå av minst i gruppen 18-25 år, og det skal være et mangfold av musikalske jurymedlemmer. Alle jurymedlemmene må også skrive under på en formell erklæring hvor de bekrefter at de vil stemme uavhengig og upartisk, ikke vil koordinere med andre jurymedlemmer i forkant av konkurransen, og være oppmerksomme på bruken sin av sosiale medier, dvs. ikke dele preferansene sine på nettet før konkurransen er avsluttet.
  • EBU og stemmepartneren Once skal innføre sterkere tekniske sikkerhetstiltak
    Disse tiltakene skal forbedre systemene som oppdager og stopper juks, koordinert stemming og mistenkelige mønstre.

De nye innføringene har blitt godkjent av EBUs referansegruppe, og de vil bli evaluert etter at konkurransen er over i 2026.

I desember holdes det generalforsamling for EBUs medlemmer, og der kan de komme med tilbakemeldinger om de nye reglene og tiltakene om de mener at disse tiltake vil være tilstrekkelige for å bevare konkurransens nøytralitet og sikkerhet. Etter generalforsamlingen vil EBU offentliggjøre full deltakerliste for Eurovision Song Contest 2026.

Ukjent sin avatar

Forfatter: Tone Maria Jonassen

Tone Maria har fulgt med på Eurovision siden 2000. Tone Maria var syv år gammel da hun så Charmed med låten "My Heart Goes Boom" representere Norge. Jentetrioen Charmed bestod kanskje ikke lenge, men for Tone Maria har deres ettermæle betydd en livslang kjærlighet for Eurovision Song Contest.

Legg igjen en kommentar