
Innad i squaden har vi bestemt oss for å avholde vår egen lille konkurranse i år, og kanskje også videre i fremtiden. ESQUAD Contest er et konsept som likner på det flere Eurovision-fans er kjent med fra de offisielle fanklubbene, hvor man kårer sin egen vinner av de bidragene som ikke nådde helt opp i sine nasjonale finaler rundt omkring. I squaden har vi nå lagt opp til vår egen vri på dette, hvor vi velger ut noen bidrag, og gir også dere noen bidrag å stemme på nasjonalt før vi til slutt får våre bidrag til ESQUAD Contest. Dette betyr også at alle land som har valgt sine bidrag internt ikke får være med i vår konkurranse i denne omgang. Slik vil det hele foregå:
- Nasjonale finaler (starter 13. mai)
- Internasjonal 1. Semifinale
- Internasjonal 2. Semifinale
- Internasjonal finale
- Squad-medlemmene går igjennom de nasjonale finalene (24 stk) og velger ut noen bidrag ut ifra våre preferanser for å minske antallet bidrag. Noen bidrag vil vi direktekvalifisere til den internasjonale finalen, mens andre bidrag vil dere kunne stemme på i de såkalte nasjonale finalene vi setter opp.
- Låtene i de nasjonale finalene vil postes her på siden, og det vil være mulig å stemme på låtene i innleggene våre, på samme sted du finner låtene.
- Da samtlige bidrag er bestemt er vi klare for den internasjonale delen, hvor bidragene vi har valgt skal konkurrere i to semifinaler og til slutt en finale, slik som det pleier å være i Eurovision.
- Siden det er med 24 bidrag vil 12 delta i hver sin semifinale, og 6 gå videre slik at det blir 12 finalister i finalen.
Vi vil fremover legge ut informasjon, låter og deres mulighet til å stemme her hos oss. I sammen skal vi kåre en vinner av de som ikke fikk muligheten til å få vise seg frem til Europa! Vi gleder oss!